Sağıklı Yaşam İçin

Home / Sağıklı Yaşam İçin

Evinizdeki Mitelar ve toz akarları gözle görülemeyecek kadar küçük canlı yaratıklardır. En çok bulunduğu yerlerin başında, yataklarımız, halılarımız, koltuklarımız, yastıklarımız ve tüylü çocuk oyuncakları gelmektedir. Yaşam alanlarını oluşturan 3 etmen ise; karanlık, sıcaklık ve nemdir. Bu 3 şartın sağlandığı her ortamda rahatça üreyip çoğalabilen mite ve toz akarlarının besin maddesi, insan deri kırıntıları ve kepeklerdir.

Boyutları 5 mikron ila 55 mikron arasında değişen mite’lar, insan sağlığını tehdit eden, astım, alerji ve nefes darlığı gibi solunum enfeksiyonlarına neden olmaktadır. 1 gr, deri ya da kepekle 1.000.000 mite ve toz akarı beslenebilir. Mite ve toz akarları alerjisi olanlar için gerçek bir tehdit unsurudur.

Mite’ların kendisinden çok dışkıları zararlıdır. Bir mite günde ortalama 20 kez dışkı, 100 mite da bir haftada 2 mikrogram alerjen üretir. 1 gram ev tozunda, 2 mikrogramın üzerinde mite alerjeni bulunması alerji gelişimi için, 10 mikrogramın üzerinde bulunması ise astım krizi için risk faktörü kabul edilmektedir.

Mite’lar, özellikle çocukların ve yaşlıların zayıf olan bağışıklık sistemlerini etkileyip, hastalıklara neden olur. Alerjik bünyeli kişilerin erken yaşlarda mite’larla karşılaşması, alerjik nesle ve astım gibi hastalıkların gelişmesi açısından, bir risk faktörüdür.

Mite’ların en çok bulunduğu yerler yataklarımızdır. Bir yatakta 100.000 ‘den 10.000.000 ‘a kadar canlı mite bulunmaktadır. Günde ortalama 8 saat uyuduğumuzu düşünürsek, mite’lara alerjisi olan bir insanın, ömrünün yaklaşık üçte birini mite’larla dolu bir yatakta geçirdiği söylenebilir. Yatak, yastık ve yorganlarda bulunan mite’lar, toz partiküllerinin üzerine yapışarak , nefes borusundan akciğerlere ulaşır ve alerjik reaksiyon başlatır.

Alerjik kontrol altına alan birkaç çeşit ilaç geliştirilmiştir. Ancak alerjenlerden sakınmak, en az ilaç tedavisi kadar önemlidir. Bu noktada en etkili çözüm; yüksek teknolojisi, derin temizleme aparatı ve su filtrasyon sistemi ile Libelle Temizlik ve Sağlık Robotudur.

Alerjik Hastalıklar

Astım Alerji
Allerjik hastalıklar, genetik özelliklerin çevresel faktörlerle birleşmesi ile ortaya çıkmaktadır. En önemli çevresel faktörler allerjenler, hava kirliliği ve sigara dumanına maruziyettir. Günümüzde allerjik şikayetleri kontrol altına alan birçok ilaç geliştirilmiştir. Ancak allerji tedavisi sadece ilaçlara bağımlı değildir. Allerjenlerden sakınmak ilaç tedavileri kadar önemlidir. Çünkü allerjik nezle ve allerjik astım gibi hastalıklarda şikayetlerini artıran en önemli faktör allerjenlerdir.

Kuşkusuz tüm allerjenlerden korunmak mümkün değildir.
Bu nedenle allerjenden korunma denildiğinde, ilk akla gelen ev tozu içinde bulunan allerjenler olmalıdır.

Ev tozunda pamuk ve diğer lifler, akarlar, ev hayvanı artıkları, bakteriler, çeşitli bitki ve böcek artıkları bulunmaktadır.

Bunların içinde en önemli olanı ise ev tozu akarlarıdır.
Akar allerjenlerinden korunmak mümkündür !
Akar allerjenleri kumaş gözeneklerinden geçebilir. Çarşaf ve yastık kılıflarımız özel anti-allerjik kumaşlardan yapılmamış ise, uyuduğumuz sürece yatağımızdaki akar allerjenleri solunum yollarımıza geçer. Özel yatak takımlarının kullanılması akar temasını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yatakların zaman zaman havlandırılması ve yüksek vakumlu süpürgelerle temizlenmesi faydalıdır. Yataklar içinde biriken akarları ve her türlü ev tozu allerjenini temizleyen teknolojiler de geliştirilmiştir.

Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimleri 55 ºC?nin üzerinde ısılarda yıkamak hem allerjenleri uzaklaştırır, hem de akarları öldürür.

Halılar akarlar için en uygun barınma ve çoğalma ortamlarındandır. Yatak odasındaki halı mutlaka kaldırılmalıdır. Daha az toz tutan, kolay temizlenebilen ve yıkanabilen, yer örtüleri ya da sentetik yer döşemeleri tercih edilmelidir.

İçi doldurulmuş ve tüylü oyuncaklar çocuk odalarından uzaklaştırılmalıdır. Giysiler elbise dolabında muhafaza edilmeli ve dolap kapakları kapalı tutulmalıdır. Kısaca yatak odaları toz tutan eşyalardan arındırılmalıdır.

 

lib-logo-1

 

 

 

1

WhatsApp WhatsApp